Akcija – tri knjige Dženifer Igan (35% popusta)
Dženifer Igan
Akcija
Tri romana dobitnice Pulicerove nagrade na 40% popusta.
Vreme je siledžija
Od romantičnih prijateljstava koje kriju ljubav, preko preljuba koje razaraju porodice, do neutaživih čežnji za voljenom osobom koje samo blesnu i tako naglo i bolno se zauvek ugase, sudbine i slučajevi sa stranica ove knjige žele da kroz nekoliko vremenskih ravni prikažu kako ne postoji lična borba neke usamljene individue koja u svojim porazima i pobedama nije epska i zadivljujuća, i koja ne utuče na sve druge borbe oko nje. Pročitajte delo žene koja je Frenzenu preotela Pulicerovu nagradu i time postala deo jednog od najvećih skandala u americkoj post 11/9 literaturi.
Galerija likova se susreće i rastaje iz priče u priču i njihove egzistencije se, nekad fatalno i destruktivno, nekad oplemenjujuće i spasonosno, sudaraju u narativima koji silovito i upitno dokazuju nedokučivost života. Beni Salazar je vremešni muzički producent koji se bori sa impotencijom i (samo)priznanjem da je izneverio svoje pankerske ideale iz mladosti, zarad profita. Prelepa Saša, njegova pomoćnica, kleptomanka, devojka koju je burna mladost stigmatizovala i odredila, bori se sa svojom prošlošću i porocima. Lui je kokainski ovisnik, zavodnik maloletnica, hedonista i jedan od najmoćnijih ljudi muzičke industrije, ali na samrtnoj postelji ne može izbeći gorčinu nevolja koje je posledično izazivao. Ostali likovi u ovom romanu manje ili više gravitiraju oko Benija, Saše i Luija, ali svakom od njih pruženo je dovoljno prostora da ispričaju kako je Vreme, taj siledžija koji dolazi nepozvan i otima šta mu se prohte, pokucalo na njihova vrata, s računom u ruci. Igan odbija da klasifikuje svoju knjigu Vreme je siledžija bilo kao roman, bilo kao zbirku priča, navodeći: “Izbegavam sigurnost. Želim polifoniju. Osnovna pravila su: delovi moraju biti vrlo različiti, iz različitih perspektiva. Kasnije sam pokušala da prekršim to pravilo; ukoliko imaš pravilo, valja ga ponekad prekršiti!” Knjiga iskrivljuje žanr svojom formom (na primer: ceo odeljak napisan u formi slajd-prezentacije koja obiluje grafikonima događaja, muzičkim pauzama, osećanjima). O inspiraciji i pristupu pisanju kaže: “Vreme ne doživljavam linearno. Doživljavam ga u slojevima, koji izgleda da koegzistiraju... Ono što nas najdirektnije vraća kroz vreme jeste muzika, zbog čega smatram da je upravo zato i postala tako bitan deo knjige. Takođe, čitala sam Prusta. On pokušava, ponekad veoma uspešno, da opiše taj osećaj za vreme koje promiče, svesnost te pojave, i da zaobiđe tu linearnost koja stvara probleme piscima.”
*
Napuštajući Menhetn bič
Ana Kerigan, kojoj neustrašivi individualizam omogućava da postane prva devojka ronilac u istoriji Mornarčkog brodogradilišta u Bruklinu, njen otac Edi, skrhan problematikom pomirenja moralnog kompasa sa dužnostima glave porodice i Dekster Stajls, smrtonosno pragmatični gangster zapljusnut talasima egzistencijalne krize, centralni su zamajci mehanizma ovog minucizno istraženog narativa koji se prostire od vrhunca Velike depresije do prelomnih godina Drugog svetskog rata, od njujorških dokova i noćnih klubova do pučine Indijskog okeana.
Stvorena sa opravdanim samopouzdanjem zrele umetnice, sigurne u svoje sposobnosti i neuplašene da otvoreno prizna i razigrano preispita svoje uticaje, ova knjiga nam nudi besprekorno prepletene prustovske monologe o prirodi sećanja, melvilovske kontemplacije o simbolici mora, čendlerovske napete misterije i mnoštvo varljivo tihih i neskriveno grandioznih momenata neočekivane melanoholije i ushićenja.
Prvi istorijski roman dobitnice Pulicera Dženifer Igan, Napuštajući Menhetn Bič, prati dvoje glavnih junaka na njihovom putovanju kroz svet gangstera, mornara, bankara i sindikalaca. Ova knjiga je opasna, prevrtljiva, očaravajuća – baš kao i vremenski trenutak ispunjen dramatičnim transformacijama kojima ne mogu da odole ni pojedinci, ni društvo, ni Amerika, a ni ceo svet.
U jeku Drugog svetskog rata, Ana Kerigan jednog dana gubi svog oca. Ona radi pri ratnoj mornarici, koja dopušta ženama da zbog manjka radne snage preuzmu poslove koji su bili namenjeni isključivo muškarcima. Postaje ronilac, a zadaci su joj tajne opravke ratnih brodova koji bi trebalo da Americi donesu pobedu. Jednog dana sreće neobičnog čoveka po imenu Dekster Stajls, koga je već jednom upoznala u detinjstvu i za kojeg na neki volšeban način predoseća da ima veze sa sudbinom njenog oca.
- Pismo: Latinica
- Povez: Mek
- Format: 20x14cm
- Godina izdanja: 2022
Dženifer Igan
Dženifer Egan (1962) je američka autorka, koja trenutno živi u Bruklinu. Njen roman "Vreme je siledžija" (A Visit From A Goon Squad) osvojio je Pulicerovu i National Book Critics Circle nagradu za fikciju u 2011. godini. Samo u Ujedinjenom Kraljevstvu je prodana u više od 100.000 primeraka tokom te godine, dostigavši drugo mesto najprodavanijih romana u 2011.
Egan je rođena u Čikagu, ali je veći deo svoj detinjstva provela u San Francisku. Diplomirala je Engleski jezik i literaturu na Univerzitetu Pensilvanija. Postoji jedna zanimljiva epizoda iz njenog apsolventskog perioda, pored akademskih dostignuća: ona je naime bila u kratkotrajnoj vezi sa Stivom Džobsom, koji je instalirao jedan od prvih Mekintoš računara u njenoj sobi.Nakon dipomiranja, provodi dve godine na Sent Džon koledžu, instituciji pri Kembridžu, pod pokroviteljstvom Tajron stipendije. Istovremeno, dosta je putovala po Evropi, a iskustva sa tih putovanja će joj poslužiti kao građa za buduće priče i romane.
U to vreme je objavljivala kratke priče u Njujorkeru, Harper magazinu, Zoetrop magazinu i drugim periodičnim izdanjima, dok se njeni novinski članci redovno pojavljuju u Njujork Tajmsu. Prema njenom romanu "Nevidljivi cirkus" (The Invisible Circus, 1995) godine 2001. je snimljen dugometražni film, sa Kameron Dijaz u snaslovnoj ulozi.